Innowacje? Polska lepsza tylko od Chorwacji, Bułgarii i Rumunii

automatyzacja procesów w firmie

Według raportu Komisji Europejskiej, Polska nie tylko nie przykłada się do rozwoju technologicznego w Europie, ale przeciwnie – hamuje rozwój innowacji.

Innowacyjność w Polsce rośnie, ale zbyt wolno

Raport European Innovation Scoreboard pokazuje, że innowacyjność w Polsce w latach 2011-2018 wzrosła o 8 procent. Za ten okres nasz kraj otrzymał 61,1 punktów. Jednak mimo zapewnień rządu o gospodarczym rozwoju i stopniu inwestowania w nowe technologie, ten rozwój ciągle postępuje zbyt wolno. Do liderów rankingu ciągle bardzo nam daleko, a obecna ilość punktów plasuje Polskę na czwartym miejscu od końca. Wyprzedziliśmy Rumunię, Bułgarię i Chorwację.

european innovation scoreboard polska

European Innovation Scoreboard został opracowany tak, by zweryfikować realizację Strategii Lizbońskiej. Bierze on pod uwagę aż 26 wskaźników podzielonych na pięć kategorii: edukację, zasoby ludzkie, nakłady na działalność innowacyjną, ilość patentów, a nawet wartość sprzedaży nowych lub zmodernizowanych wyrobów. Pod tymi względami Polska nie przyczynia się do znaczących wzrostów w Europie.

Sektor MŚP najbardziej niechętny innowacjom

Najmniej innowacjami zainteresowani są właściciele małych i średnich przedsiębiorstw – pod tym względem Polska zajmuje jeszcze niższe, bo drugie miejsce w Europie. Co powstrzymuje sektor MŚP przed inwestowaniem w rozwój? Najczęściej brak wiedzy o tym, jak robić to dobrze. Część przedsiębiorców nie czuje natomiast takiej potrzeby, a innowacje i wzmacnianie konkurencyjności nie jest ich głównym priorytetem.

innowacje w Polsce

Warunki do rozwoju istnieją

Mimo tych negatywnych wiadomości, ranking przynosi także nadzieję. Wśród ocenianych kategorii najlepiej została bowiem oceniona ta związana z tworzeniem przyjaznego środowiska dla innowacji. European Innovation Scoreboard wskazuje na potencjał jaki tkwi w Polsce oraz w polskich start up-ach. Tworzy go dobry dostęp do Internetu oraz wrodzona kreatywność i przedsiębiorczość Polaków. To one mogą stać się największą przewagą naszego kraju w drodze do innowacyjnej gospodarki.

Każdy przedsiębiorca ma szansę na 100 tys. zł na innowacje

Jak inwestować w innowacje, kiedy nie mamy wiedzy ani niezbędnego zaplecza naukowo-badawczego? Przypominamy o tym, że już 19 sierpnia ruszy drugi nabór w drugim konkursie o Bon na innowacje.

Wystarczy przedstawić swój pomysł i wybrać jedną z pięciu jednostek B+R, współpracujących przy realizacji projektu. Znajdziesz je wszystkie TUTAJ.

Bon na innowacje to minimum formalności i ogromne korzyści dla każdej małej lub średniej firmy. Zobacz jakie to proste, sprawdzając 5 kroków do realizacji Bonu.

Wszystkie niezbędne dokumenty do pobrania znajdziesz TUTAJ. Potrzebujesz wsparcia naszych koordynatorów? Zapraszamy do zakładki Kontakt.