Park Interior: Jak Bon na innowacje wspiera przedsiębiorców?

Marek Kokot, Główny Technolog Parku Technologicznego Interior w Nowej Soli

Park Technologiczny Interior w Nowej Soli to jeden z naszych partnerów podczas realizacji Bonów na innowacje. Zapytaliśmy Marka Kokota, Głównego Technologa placówki o to, w jaki sposób projekt pomaga firmom w praktyce.

Marek Kokot, Główny Technolog Parku Technologicznego Interior w Nowej Soli. Zajmuję się laboratoriami, które posiadamy oraz wspomagam firmy jako Broker w Bonie na innowacje. 

Bonów na innowacje realizujemy w kilku różnych dziedzinach, nie ma tutaj żadnych ograniczeń. Naszym zadaniem jest znalezienie wykonawcy tego Bonu, bo przedsiębiorca, który przychodzi nie zawsze musi wiedzieć dokładnie, do kogo ma się udać. Mówi nam, co chciałby osiągnąć, jakie badania wykonać i jaki ma to cel. Naszym zadaniem jest znalezienie odpowiedniego wykonawcy, ośrodka badawczego, który wykona te badania. Zajmujemy się też konsultowaniem i korygowaniem wszystkich zadań od początku do końca, żeby zostało to wykonane. 

Część badań możemy wykonać w Interiorze. Mamy na przykład skaner 3D. Ostatnio robiliśmy badania dla jednej z firm, która zajmuje się drukowaniem 3D. Sprawdzaliśmy jakie wymiary są przed drukowaniem i po naniesieniu odpowiedniej powłoki, która wygładza wydruki 3D. To robiliśmy na skanerze 3D. Również wykonywaliśmy projekty związane z badaniem powierzchni, a raczej korozji elementów. Korozja jest czynnikiem bardzo wpływającym na niszczenie materiałów. Dobieraliśmy więc proces technologiczny do jak najlepszego zabezpieczenia tej powłoki. 

Czy Bon na innowacje pomaga przedsiębiorcom?

Bardzo pomaga. Nie jest to może za duża kwota, bo 100 tys. zł dofinansowania nie jest dużą kwotą, ale jak na badania, które trzeba wykonać są to odpowiednie środki i świetnie przygotowują do zdobycia następnych, większych Bonów w planach B+R.