Czym jest innowacja?

To jedno z ważniejszych pytań, z którym mierzymy się realizując dla lubuskich przedsiębiorców projekt BON NA INNOWCJE. Zainteresowani bonem często pytają nas czym właściwie jest innowacja i co mieści się w jej ramach. Postaramy się odpowiedzieć i być może zainspirować do inwestycji w tym zakresie.

Wg uproszczonej definicji, innowacja to ciąg działań, które prowadzą do wytworzenia nowych lub ulepszonych produktów czy procesów technologicznych.

A istotą innowacji jest:

– stworzenie nowego produktu,

– zastosowanie nowej technologii lub metody produkcji,

– stworzenie nowego rynku zbytu lub dotarcie do nowej grupy odbiorców,

– reorganizacja – szeroko rozumiana.

Po co firmie innowacje?

Współczesne firmy, które długoterminowo wspierają swoją efektywność ekonomiczną i organizacyjną, są nastawione na nowe technologie i rozwiązania. Wiedzą jak ważne są innowacje by sprawnie funkcjonować w konkurencyjnym środowisku i utrzymać pozycję na rynku. Innowacje to inwestycja w przyszłość Twojej firmy.

Jak się zabrać za wprowadzanie innowacji w firmie?

Pomysł, impuls, potrzeba zmiany. Jednakże pomysł na innowacyjny biznes to dopiero połowa sukcesu – druga połowa to wiedza, która pozwoli wcielić w życie to, co wymyśliliśmy. Gdzie jej szukać? Współpracując z ośrodkami badawczo-rozwojowymi.

A co jeśli jesteś przekonany, że produkt, który oferuje Twoja firma jest najlepszy na rynku, ale nie generuje takich zysków, jakie założyłeś? Może to tylko kwestia odpowiednio dostosowanej komunikacji i znalezienia nowej grupy odbiorców poprzez zastosowanie innowacyjnych metod lub technologii. Ulepszenie metod organizacji, np. procesów sprzedaży, to również innowacja!

Pewnie zastanawiasz się czy obecne czasy to najlepszy moment na długoterminowe inwestycje. Być może nie dla każdego, ale może właśnie dzięki nim Twoja firma stanie się świadoma swojego potencjału w nowej branży i odporna na gospodarcze zawirowania, więc może warto spróbować?

Odpowiedzią na te potrzeby jest projekt BON NA INNOWCJE, który poprzez dotację w kwocie prawie 100 tys. zł pozwala skorzystać firmom MŚP z najnowszych rozwiązań technologicznych, naukowych oraz biznesowych, a także stworzeniu możliwości zastosowania ich we własnej praktyce gospodarczej.

Chcesz skorzystać z dotacji? Odszukaj więcej informacji na www.innowacje.opzl.pl lub skontaktuj się z zespołem projektu!