Innowacyjna mieszanka piekarska z bioaktywnymi składnikami – efekty kolejnego Bonu na innowacje, tym razem w branży piekarniczej

Obecnie, prym na rynku spożywczym wiodą produkty o działaniu biologicznym, a sektor zdrowej żywności w ostatnich latach bardzo urósł i nadal obserwuje się jego dynamiczny rozwój. Dla konsumenta ma znaczenie już nie tylko zaspokojenie podstawowych potrzeb organizmu, ale również funkcjonalność produktów. Zmiany te dotykają również piekarnictwa.

Więcej

Prototyp mobilnego systemu do skanowania w technologii 3D trudno dostępnych, obrotowych elementów – kolejna innowacja z Bonem na innowacje

W Polsce funkcjonuje obecnie ponad 700 małych elektrowni wodnych (w skrócie MEW) o mocy do 10MW. Zdecydowana większość z nich to instalacje kilkudziesięcioletnie, wymagające modernizacji, gdyż ich parametry pierwotne uległy znacznemu pogorszeniu. Pracują z niższą sprawnością, co ma wpływ na niższą niż oczekiwana wartość wytwarzanej mocy.

Więcej

Jak zapewnić właściwy nadzór nad transportowaną przesyłką? Poznaj kolejne efekty Bonów na innowacje!

Globalizacja rynku i wzrost konsumpcji to czynniki, które wpływają na rosnącą ilość przewożonych towarów oraz na coraz dłuższe odległości, jakie towary te pokonują. Z kolei różnorodność ładunków to często nie lada wyzwanie dla przewoźników, którzy muszą zapewnić, aby w trakcie transportu spełnione były rygorystyczne wymagania, takie jak np. określona temperatura, ciśnienie, wilgotność czy dopuszczalne przeciążenia. Nie zawsze się to jednak udaje.

Więcej