Bon na innowacje – podsumowanie i perspektywy

zachodnie forum gospodarcze bon na innowacje

Projekt „Bon na innowacje – wsparcie lubuskich przedsiębiorstw MŚP w zakresie badań, rozwoju i wdrożeń” dobiega końca. Podczas dwóch edycji rozdysponowanych zostało 50 bonów o łącznej wartości ok. 4,5mln zł. W środę, 3 października, w Nowej Soli odbyła się konferencja podsumowująca projekt.

Lubuskie firmy zainteresowane innowacjami

Sukces projektu pokazuje, że przedsiębiorcy działający w regionie szukają sposobów na inwestowanie w innowacje. W konkursie wzięły udział firmy z wielu różnych branż jak: IT, robotyka, branża medyczna, spożywcza, weterynaryjna, a nawet badania opinii publicznej. Jak mówi koordynator projektu, Łukasz Rut, takie branżowe zróżnicowanie ma swoje dobre strony, ale niesie też za sobą pewne niebezpieczeństwa:

Branże, które brały udział w konkursie, są bardzo szerokie i to doskonale obrazuje gospodarkę naszego województwa. W Lubuskiem brakuje motorów pociągowych, które konkretnie kojarzą się z regionem. Struktura bonów odzwierciedla strukturę województwa lubuskiego pod tym względem.

Najmniej innowacyjne województwo

Mimo tak szerokiego zainteresowania dofinansowaniem, w rankingach województwo lubuskie nadal zajmuje ostatnie miejsca pod kątem innowacyjności. Jak wyjaśnia Łukasz Rut, 5 mln dofinansowania to kropla w morzu jeśli chodzi o potrzeby firm z regionu:

Dane, jakie padły podczas konferencji podsumowującej Bon na innowacje, liczba innowacyjnych projektów oraz efektywność zagospodarowywania środków mogą sugerować, że innowacyjność w Lubuskiem ma się świetnie. Jednak w skali liczby mieszkańców oraz liczby firm działających na terenie województwa inicjatyw wdrażających nowe technologie jest ciągle zbyt mało. Dlatego liczymy na kolejny Bon na innowacje, który ruszy jeszcze w tym roku.

Nowa szansa dla przedsiębiorców

31 października br. projekt „Bon na innowacje – wsparcie lubuskich przedsiębiorstw MŚP w zakresie badań, rozwoju i wdrożeń” zostanie zakończony. Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej zapowiada już jednak kolejny projekt, który ruszy na przełomie listopada i grudnia tego roku.

Przeczytaj więcej: OPZL wygrała konkurs na kolejny Bon

W nowym projekcie będą mogli wziąć udział zarówno beneficjenci poprzednich, jak i przedsiębiorcy, którzy jeszcze nie przystąpili do konkursu, a chcieliby opracować prototyp, poprawić jakość produktu czy też zwiększyć wydajność prac. Realizatorzy projektu postanowili wyjść naprzeciwko ich potrzebom dostosowując kryteria wyboru projektów do dofinansowania:

Do tej pory aż 45% punktów stanowiła deklaracja o zgłoszeniu patentu dla innowacji jako faktu zakończenia prac badawczo-naukowych. Doprowadzało to do tego, że przedsiębiorcy składali taką deklarację tylko dla punktów, chociaż z punktu biznesowego uzyskanie patentu nie miało dla nich dużego znaczenia. Teraz chcemy większy nacisk kłaść na efektywność zastosowania skutków Bonu w praktyce. Stąd kryterium patentowe zostanie ograniczone i będzie stanowić 1/3 lub nawet 1/4 dotychczasowych punktów w ocenie merytorycznej wniosków – tłumaczy Łukasz Rut, przedstawiciel Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej.