Innowacyjność w lubuskim bez zmian

innowacje lubuskie

Bank Millennium opublikował raport wskazujący potencjał innowacyjności poszczególnych regionów w Polsce. Prym nadal wiodą największe województwa, jednak mniejsze dynamicznie się rozwijają.

Cztery województwa w czołówce

Według raportu „Indeks Millennium 2018 – Potencjał Innowacyjności Regionów”, największe możliwości pod kątem rozwoju technologicznego oferuje województwo mazowieckie, małopolskie, pomorskie oraz dolnośląskie. Do tej pory trzecie miejsce zajmował Dolny Śląsk, jednak ze względu na rozwój aktywności naukowo-badawczej, Pomorze uplasowało się w tym roku o pozycję wyżej. W województwie mazowieckim i małopolskim autorzy raportu mówią o zaistnieniu efektu synergii. W tych rejonach możliwości, jakie dają duże aglomeracje, uzupełniają się z rozbudowaną bazą naukową i rozwiniętym biznesem.

Lubuskie na ostatnim miejscu

Lubuskie w rankingu zajęło 16. miejsce – takie samo, jak w poprzednim roku. Podobnie jak w województwie świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim, w Lubuskiem ciągle widoczny jest mały rozwój sektora usług i infrastruktury edukacyjnej. Panuje tutaj również niskie uprzemysłowienie w porównaniu do innych regionów kraju.

Opolskie wzorem do naśladowania

Ciekawe dane dotyczą województwa opolskiego, które wspięło się w rankingu aż o trzy pozycje, dołączając do grupy regionów o największej dynamice pozytywnych zmian. Na czym polega sekret Opolszczyzny? Według autorów raportu, znaczenie ma w tym przypadku rosnąca wydajność pracy. Wzrosły także wydatki na B+R oraz liczba uzyskanych patentów. Przypadek ten pokazuje, że nawet małe województwa, bez rozbudowanej infrastruktury akademickiej i przemysłowej mogą skutecznie nadrabiać dystans do czołówki – komentuje Grzegorz Maliszewski, Główny Ekonomista Banku Millennium.

Kryteria innowacyjności

Przyjęte przez Bank Millennium kryteria innowacyjności dotyczą sześciu obszarów: indeksu, wydajności pracy, stopy wartości dodanej, wydatków na B+R, edukacji policealnej, pracujących w B+R, liczby patentów. Na dokładną analizę poszczególnych województw i ich innowacyjnego potencjału musimy poczekać jeszcze do jesieni tego roku.

Bon na innowacje szansą na zwiększenie innowacyjności

Największymi barierami, które zniechęcają przedsiębiorców małych i średnich przedsiębiorstw do inwestowania w nowoczesne technologie, są związane z tym wydatki oraz brak współpracy między biznesem i placówkami naukowymi. Inną trudnością jest nieskuteczne doradztwo w zakresie opracowywania i wdrażania innowacyjnych rozwiązań. Projekt Bon na innowacje został stworzony, by te bariery znieść. W ramach programu przedsiębiorcy otrzymują dostęp do:

  • grantu w wysokości nawet 100 tys. zł, pokrywającego 85% wartości inwestycji,
  • bazy ośrodków naukowo-badawczych z pełnym wyposażeniem i sprzętem,
  • brokerów innowacji, wspierających ich w trakcie starania się o Bon oraz nawiązywania współpracy w ośrodkami.

Ponadto, przedsiębiorcy zyskują merytoryczne wsparcie podczas ubiegania się o otrzymanie patentu na opracowane rozwiązania lub wynalazki, zyskując w ten sposób możliwość pozyskania zwrotu z inwestycji.

Kolejny etap projektu Bon na innowacje dla lubuskich firm ruszy w czwartym kwartale 2018 r.