Najniższe nakłady na B+R od lat

badania i rozwój

Według danych GUS, nakłady na badania i rozwój po raz pierwszy od sześciu lat nie sięgnęły nawet 1% PKB. Zdaniem przedsiębiorców problem tkwi w braku ulg podatkowych i dostępu do praktycznej wiedzy.

Badania i rozwój w 2016 r.

Od 2012 r. nakłady na działalność B+R w Polsce stopniowo rosły. W 2017 r. raport Global Innovation Index za lata 2008-2015 uplasował Polskę na pozycji lidera pod względem dynamiki wzrostu wydatków na ten cel. W 2016 r. nakłady te spadły jednak do 1,7 mln. Chociaż spadek jest niewielki, podniósł dyskusję o tym, czy innowacyjność w naszym kraju ma się dobrze. Według specjalistów, wydatki na rozwój technologiczny w firmach trudno sprecyzować, a formularz PNT-01, na którym bazuje GUS, jest niewystarczający.

Potrzebna pomoc państwa?

Mimo to, przedsiębiorcy mają sposób, by zwiększyć nakłady na innowacyjność. Ich zdaniem problem tkwi w niewystarczającej pomocy ze strony państwa. Największymi barierami, z jakimi się zmierzają właściciele firm jest brak wiedzy oraz konieczność poniesienia dużych kosztów na badania B+R. Ten drugi problem mogłyby rozwiązać korzystne dla przedsiębiorców ulgi podatkowe. Ważne jest także wsparcie funduszy w zakresie budowania struktur sprzedaży, aktywnej współpracy z pomysłodawcami, etc.

Nie wszyscy przedsiębiorcy zgadzają się jednak z tymi tezami. Według Joanny Wcisło z firmy Stanusch Technologies właściciele firm nie są świadomi istniejących możliwości w zakresie dofinansowania prac rozwojowych. Jej zdaniem, problem tkwi także w kulturze organizacyjnej polskich przedsiębiorstw, która nie wspiera innowacji i poszukiwań dla nowych rozwiązań. Mimo że istnieje możliwość odpisania od podatku wszystkich kosztów związanych z działalnością badawczo-rozwojową, jedynie 45% polskich firm planuje inwestycje w tym zakresie (według raportu firmy Ayming Polska). Wojciech Stramski z Lab4Motion zauważa też, że więcej środków na rozwój technologiczny przeznaczają korporacje oraz start-upy. Te ostatnie nawet 50-70% swojego budżetu rezerwują na badania i rozwój.

Polska na 38. miejscu na świecie

Według najnowszego rankingu Global Innovation Index w zakresie innowacji Polska zajmuje 38. na 127 miejsc. Najsłabsze strony naszego kraju to procentowy udział wydatków na badania i rozwój w produkcie krajowym brutto, wydajność pracy oraz liczba osób zaangażowanych w prace B+R w całej populacji – wskazuje analiza raportu.