Automatyzacja procesów w firmach będzie normą

automatyzacja procesów w firmie

Według raportu Deloitte „Tech Trends 2018. The symphonic enterprise” robotyzacja i automatyzacja procesów wewnątrz organizacji stanie się powszechna już za dwa lata. Liderzy w sferze technologii będą rozwijać nowe strategie współpracy między ludźmi i maszynami.

Symfonia w innowacjach

Specjaliści z Deloitte mówią, że dzisiejsze podejście do technologii musi być bardziej kompleksowe niż dotychczas. Firmy, zamiast skupiać się na odrębnych systemach, jak blockchain czy rzeczywistość cyfrowa, muszą nauczyć się je ze sobą łączyć. Dopiero takie podejście do innowacji, które nazywają symfonicznym, przyniesie opłacalne zyski. W tej idei strategia, technologie i procesy operacyjne działają wspólnie i synchronicznie. Co to oznacza w praktyce? Że zadania w firmie dzielone będą między ludzi i maszyny, niektóre z nich będą wykonywane wspólnie przez pracowników i roboty. Celem jest tutaj przekazanie powtarzalnych i żmudnych procesów maszynom tak, by pracownicy mogli skupić się na rozwijaniu innych ważnych umiejętności, jak kompetencje społeczne czy inteligencja emocjonalna.

Rozwój innowacji w ciągu dwóch lat

Według raportu, większość firm planuje rozpowszechnienie procesów automatyzacji i robotyzacji w ciągu najbliższych dwóch lat. 78 proc. przedsiębiorstw, które już w tej chwili implementują zmiany, zakłada znaczące zwiększenie nakładów inwestycyjnych w ciągu następnych trzech lat. Firmy będą tworzyć nowe centra, w których połączenie automatyzacji, analizy w czasie rzeczywistym i raportowania będą wplecione w bieżące systemy i procesy. Pomoże to w skupieniu się na budowie wizerunku firmy wśród klientów, marketingu i przekształcaniu obszaru obsługi klienta. Motorem napędowym tych transformacji biznesowych będą działy IT.

Rosnące znaczenie API

Coraz częściej przedsiębiorcy będą stawiali na interfejsy programowania aplikacji, czyli API, obecnie pomijane. Dzięki tej technologii możliwe jest współdzielenie zasobów technologicznych w ramach całej organizacji oraz poza nią. Adaptacja API bardzo szybko rozwija się obecnie w sektorze finansowym oraz w TMT, a także w sektorze publicznym. Zaletą tej technologii jest możliwość tworzenia nowoczesnej architektury IT, ale także podniesienie potencjalnego zysku z inwestycji w innowacje poprzez zwiększenie efektywności biznesu.